Treceți la conținutul principal

21 Decembrie 1989. Tmișoara, Clujul, Bucureștiul se ridică și rezistă sub gloanțe

 Este ziua în care izbucnesc evenimente revoluționare și în alte orașe ale țării, Arad, Cluj, Brașov, Sibiu, dar mai ale București. Aambiția nebunească a lui Ceaușescu de a organiza un miting în Capitală se va întoarce împotriva lui. În noaptea anterioară, în cadrul ședinței Biroului Politic Executiv al CC al PCR, Nicolae Ceauşescu decidea organizarea unei mari manifestații în fața sediului CC al PCR. Era convins că astfel va da o replică semnificativă evenimentelor de la Timişoara, care scăpaseră de sub orice control al regimului. În mintea lui erau vii imaginile ceasului său astral, din august 1968, când în aceeași Piață a Palatului, din același balcon al CC, trăise momentele de maximă popularitate, fiind aclamat de sute de mii de oameni atunci când luase atitudine împotriva invadării Cehoslovaciei de către URSS. Era convins că evenimentele se vor repeta întocmai, ceea ce demonstrează cât de rupt era de realitate și incapabil să mai înțeleagă configurația politică a momentului. Ideea nefastă a mitingului va grăbi propria sa prăbușire. De câteva zile, echipe mixte Armată-Ministerul de Interne patrularu pe străzile Bucureștiului, în special noaptea. Orice posibilitate de coagulare a unui grup consistent de oameni era exclusă. Prin decizia sa, Ceaușescu a creat premisele adunării acestei mase critice în imediata vecinătate a centrului puterii sale politice.

Tmișoara

  • Ora 7: Încep manifestaţiile anticomuniste la Arad.


  • Orele 8.00-11.00. Sosesc la Timişoara trenurile cu detaşamentele Gărzilor Patrotice din judeţele Olt, Mehedinţi, Vâlcea şi Dolj. Peste 20.000 de muncitori olteni înarmaţi cu bâte, coordonaţi deofițeri de Securitate, erau pregătiţi să facă „ordine” în Timişoara (în anul următor, aceeași metodă va fi folosită cu succes, de Ion Iliescu împotriva manifestanților din Piața Universității). Oltenii fuseseră mințiți că urmează să înfrunte forțe invadatoare din Ungaria și Iugoslavia, susținute de huliganii şi beţivii din Timişoara. Timişoara se afla în pragul unui război civil.


  • Generalii trimiși de Ceaușescu la Timişoara întocmiseră deja un plan nebunesc. Numit „Tunetul şi Fulgerul”, planul prevedea dezlănțuirea unor forțe armate colosale împotriva demonstranţilor din Piaţa Operei. Urmau să fie implicate unităţi de TAB-uri, două elicoptere şi 50 de tancuri, care trebuia să înconjoare zona, pentru a împiedica pătrunderea altor protestatari. Revoluționarii urmau să fie dispersați și arestați în urma ofensivei a două coloane de muncitori aduşi de pe platforma industrială din Calea Buziaşului, urmaţi de militarii MApN şi de cei 22.000 de muncitori olteni.  Echipe ale securităţii, în cooperare cu militarii Drecției de Informații a Armatei şi paraşutiştii din Caracal, urmau să ia cu asalt balconul Operei, arestând pe membrii Frontului Democrat Român, capturând armamentul aflat în posesia revoluţionarilor şi confiscând staţia de amplificare prin care se făceau auzite mesajele anticomuniste acestora. Erau estimați circa 2.000 de morţi, răniţi şi arestaţi din rândul demonstranţilor.



  • Ora 9,00. În centrul orașului sunt deja adunați circa 100.000 de timişoreni care reiau demonstrația din noaptea trecută. De la balconul Operei, revoluționarul Lorin Fortuna dă citire Proclamaţiei Forntului Democrat Român. 
  • În același timp, din balconul Comitetului Județean al PCR, generalul Chițac dă citire decretului prezidențial de instituire a stării de necesitate pe teritoriul județului Timiș.
  • Văzând numărul mare de oameni, oltenii ajunși în Piaţa Operei fraternizează cu manifestanții. Cei mai mulți însă vor prefera să rămână în trenuri, întorcându-se în scurt timp către casă. Unul dintre muncitorii olteni urcă în balconul Operei și spune mulțimii cum au fost minșiți că vor trebui să lupte cu forțe de invazie, și că au înțeles că au fost mințiți.
  • Vestea izbucnirii unor manifestații de protest la Lugoj, Arad și în alte orașe din țară, pe parcursul zilei, îi va determina pe cei 4 generali să renunțe la planul lor demențial (din păcate, Armata a distrus documentele ulterior, incluisv file din Jurnalul de luptă a Diviziei Mecanizate Timişoara).

Cluj



  • Ora 13. În Piaţa Libertăţii (azi Piaţa Unirii), la geamul Asociaţiei Scriitorilor şi al revistei Tribuna, scriitorii clujenifaxc cunoscută întreruperea discursului lui Nicolae Ceauşescu la București, cu scandarea „Victorie”. 
  • Ora 14.00. Sute de muncitori de la Combinatul de Utilaj Greu (CUG), ieșiți din schimbul întâi, s-au adunat în faţa întreprinderii, fiind urmați de cei care urmau să intre în schimbul al doilea. Încolonați, ei pornesc pe jos spre centrul Clujului.
  • Ora 15,30. În Piaţa Păcii (astăzi Piaţa Revoluţiei), se formează primul nucleu de manifestanți, în jurul grupului condus de actorul Călin Nemeş. Acesta se adresează trecătorilor din piaţă, cerându-le să se solidarizeze cu timişorenii. La apariţia militarilor își desface haina, îndreptându-se către aceștia. Armata reacționează brutal și disproporționat și deschide focul în plin în manifestanții care protestau cu mâinile goale. Caldarâmul străzii se umple de morți. Se trage intens în faţa hotelului Continental, la hotel Astoria, în Piaţa Mihai Viteazul, la Fabrica de bere, intrarea spre cartierul Mănăştur, în Piaţa Gării, în cartierul Mărăşti. Morții vor fi adunați de autorități.
  • Seara, Doina Cornea, publicistă şi disidentă anticomunistă, arestată la domiciliu, află că securiștii și milițineii care o păzeau ar fi fugit, în urma atacului unor tineri revoluționari. Ea se alătură coloanelor de tineri, coborând la Teatrul Naţional, apoi la Catedrala ortodoxă, unde se rostește în cor rugăciunea Tatăl nostru şi se aprind lumânări în memoria celor uciși de Armată. Doina Cornea propune înfiinţarea Comitetului Reconstrucţiei Naţionale, după modelul FDR de la Timişoara. Este numită preşedinte a nou înfiinţatului comitet, preşedinte executiv fiind Matei Boilă. De la Catedrală, mulțimea se îndreaptă către Palatul Arhiepiscopiei Ortodoxe a Vadului, Feleacului şi Clujului, unde are loc o întâlnire cu arhiepiscopul Teofil Herineanu. Acesta încuviinţează venire la Arhiepiscopie a revoluţionarilor.

București

  • Încă de la primele ore ale dimineții, muncitorii din marile întreprinderi ale Capitalei sunt organizați de activiștii PCR și conduși, în mari coloane, spre centrul orașului, pentru a participa la manifestația de susținere a lui Ceaușescu. În timpul nopții, în unele întreprinderi, muncitorii fuseseră convocați și obligați să participe la manifestații organizate de politrucii comuniști, în care unii dintre ei fuseseră puși să ia cuvântul și să condamne evenimentele de la Timișoara, organizate – conform tezei oficiale – de agenți ai unor state imperialiste.
  • În acest timp, are loc ședința Comitetului Politic Executiv al CC al PCR, în care, pe lângă analizarea situației din Timișoara, se hotărăște, la propunerea lui Ceaușescu, creșterea de la 1 ianuarie 1990 a retribuției minime cu 200 lei, a pensiilor cu 100 de lei, a ajutorului social și alocațiilor pentru copii.
  • Ora 10,00 – Sute de mii de muncitori, purtând tablourile cuplului dictatorial şi pancarte cu lozinci comuniste, se adună în Piața Palatului, în fața clădirii Comitetului Central al Partidului Comunist Român, pentru a participa la mitingul convocat de Ceaușescu. Atmosfera care stăpânește această mulțime este una de tensiune, incertitudine și frică.
  • Ora 12.30. După cuvântările unor politruci din întreprinderile bucureștene, care înfieraseră Revoluția din Timișoara, în finalul mitingului, Ceaușescu ia cuvântul. Din mulțime încep să se audă primele huiduieli și scandări legate de crimele de la Timișoara. S-au distins grupul muncitorilor de la Turbomecanica și cel din jurul revoluționarului Nica Leon. Un vuiet asurzitor, greu de suportat, acoperă piața, inducând panică în mulțimea care aruncă lozincile și, într-un vacarm asurzitor, se înghesuie spre căile de ieșire din piață. După câteva momente de derută, Ceaușescu și soția sa încep să strige la participanți, cerându-le să revină la locurile lor. Majoritatea vor reveni, sub îndemnurile vigilenților activiști de partid și securiști, dar o mare parte nu se vor mai întoarce, îndreptându-se spre Piața Romană și Piața Universității, Piața Kogălniceanu, Bulevardul 6 Martie (azi Elisabeta), Piața Rosetti, unde vor forma primele nuclee protestatare. Ceaușescu își continuă cuvântarea, condamnând evenimentele din Timișoara, pe care le consideră ca fiind organizate de agenturi de spionaj străine, în scopul dezmembrării României și opririi dezvoltării țării. El anunță creșterea salariilor și a pensiilor, convins fiind că astfel va satisface nemulțumirile românilor.


  • Televiziunea Română nu și-a întrerupt emisia, așa cum prevedea protocolul pentru situații neprevăzute, decât după momentele de derută ale dictatorului. Întreaga populație a țării a putut auzi haosul din Piață, văzând pentru prima dată un Nicolae Ceaușescu depășit de situație, încremenit, cu figura crispată, neputând să mai articuleze nici un cuvânt. Când în sfârșit transmisia în direct s-a oprit, românii cunoscuseră deja momentul psihologic decisiv. Ei înțeleseseră că autoritatea dictatorului este zdruncinată. Acest eveniment, vizionat de întreaga țară, va avea un ascendent uriaș în declanșarea și în alte centre urbane a evenimentelor revoluționare.
  • În timp ce Ceaușescu își continuă discursul, aclamat de cei rămași în piață, la Piața Romană și la Piața Universității, în jurul nucleelor de protestatari se adună alți și alți bucureșteni. Își fac apariția milițieni echipați cu căști, scuturi și bastoane de cauciuc. Manifestanții îngenunchiază sau se așează pe trotuar în fața lor, strigându-le că sunt români și trebuie să fraternizeze cu ei.


  • După-amiază, Nicolae Ceaușescu inițiază o teleconferință fulger cu prim-secretarii comitetelor județene de partid, declarând că evenimentele ultimelor zile sunt dovada unei acțiuni organizate și dirijate, cu scopul destabilizării țării, îndreptate împotriva integrității și independenței României. Dispune mobilizarea generală a întregului activ de partid și de stat, a tuturor forțelor de represiune: Miliție, Securitate, unități militare. „Trebuie să demascăm și să respingem cu hotărâre această acțiune și să o lichidăm. Nu se poate pune decât problema lichidării în cel mai scurt timp a acestor acțiuni conjugate împotriva integrității, independenței, a construcției socialiste, a bunăstării poporului.” Ordonă, de asemenea, constituirea în fiecare întreprindere, până la nivelul de secții, a unor „grupe de apărare”. Tot acum, Ceaușescu apelează la Adrian Păunescu și Dan Deșliu, ca oameni de cultură, pentru ca aceștia să pledeze public în favoarea liniștirii atmosferei. Adrian Păunescu refuză, iar despre Dan Deșliu i se reamintește că are o atitudine dizidentă deja.

  • Orele 14-16. Tot mai mulți bucureșteni se alătură manifestanților din Piața Universității. Șiruri de scutieri sunt amplasate la Piața Romană, în dreptul Sălii Dalles, la statuile de la Universitate, la intrarea pe strada Batiștei și pe strada Câmpineanu, pentru a împiedica nucleele de protestatri să se unească ori să pătrundă spre Comitetul Central, care devenise fortăreața puterii lui Ceaușescu. La Universitate, oamenii se roagă și cântă Deșteaptăte Române, scandând mesaje împotriva lui Ceaușescu și regimului comunist. Este plin de drapele tricolore, de pe care a fost înlăturată stema comunistă.
  • Ora 14,30. Apar dispozitive militare și 10 autovehicule blindate, care încep să treacă în viteză prin mijlocul masei de manifestanți, cu intenția spargerii manifestației. Revoluționarii se feresc și revin de fiecare dată în mijlocul bulevardului.
  • Vasile Milea, Tudor Postelnicu, Nicolae Andruța Ceaușescu și Ion Dincă ies în stradă pentru a coordona personal represiunea.
  • Se trage clopotul bisericii Colțea, ceea ce amplifică starea de spirit existentă.
  • Ora 16:15. Comandamentul Infanteriei şi Tancurilor, trimite în zonă încă 10 ofiţeri şi 100 de soldaţi în termen, cu 8 autocamioane militare. Unul dintre aceste camioane a intrat în plin în mulţimea de oameni din Piaţa Universităţii, secerând şapte vieţi. Au fost primii eroi care au murit la Revoluție în Bucureşti. Unul dintre blindate intră în plin într-un grup de tineri și adolescenți, omorând pe loc 7 dintre ei. Sunt primii morți căzuți în Revoluție, în Capitală (ucigașul nu a fost nici până astăzi pedepsit, fiind scăpat prin complicitatea organelor statului român).


  • Protestatarii reușesc să construiască o baricadă de apărare în fața Restaurantului Dunărea, rezistând pe ea până la miezul nopții, când forțele de ordine reușesc doborârea ei.



  • Ora 17,00-18,00. Armata începe să tragă în manifestanți. Sunt împușcați mortal și răniți grav zeci de oameni. Manifestanții dau dovadă de un eroism deosebit. Se retrag să se adăpostească pe margini, pe lângă clădirile bulevardului, atunci când se trage, pentru ca, de fiecare dată, susținuți de îndemnurile celor mai îndrăzneți, să revină înspre locul manifestației,. Pentru a nu îl pierde. Mulțimea continuă să reziste.



  •  Răniții sunt transportați pe brațe la Spitalul Colțea, fiind introduși pe ferestre, pentru a li se acroda ajutor medical. Medicii operează continuu, încercând să salveze vieți. De multe ori, totul este în zadar. În liniștea nopții, focurile de armă se aud pînă departe, spre marginile orașului.Bucureștenii ascultă, îngroziți, din locuințele lor, imaginându-și măcelul.



  • Se remarcă apariția unor primi lideri de opinie, așa cum sunt Dan Iosif, Dumitru Dincă ș.a., care cu un curaj ieșit din comun, se adresează manifestanților, mobilizându-i, încurajându-i, făcându-i să reziste represiunii, De asemenea, se remarcă prezența poetului Ioan Alexandru și a preotului fost deținut politic Constantin Galeriu, care la rândul lor întăresc sufletele combatanților.
  • În pasajul de la Piața Universității, manifestanții capturați sunt aduși de milițieni și bătuți în mod barbar. Pardoseala și pereții pasajului sunt pline de sînge și de grămezi formate din trupurile celor arestați, obligați să stea în felul acesta.
  • În toată această seară de groază, radioul a acontinuat să transmită permanent imnuri “patriotice” comuniste, iar televiziunea a tranmis un program de patru ore (19-22) de emisiuni cu puternic caracter propagandistic comunist.
  • Ora 24 – Sub coordonarea generalului Vasile Milea, ministrul Apărării Naționale, se trage în plin asupra manifestanților, incusiv de pe clădiri, din străzile laterale și de pe tancuri. Asfaltul este plin de sânge și de mii de cartușe.
  • Manifestanții capturați sunt adunați în mai multe puncte, duși pentru identificare și înregistrare pe platoul Miliției Capitalei, iar apoi transportați la închisoarea Jilava, unde vor fi înghesuiți în vechile celule subterane. Acolo vor fi torturați și batjocoriți. Printre ei se alfau foarte mulți copii. Aceștia vor fi ridicați noaptea de o dubă, duși la Miliția Captalei, unde vor fi puși să spele sângele de pe jos, iar apoi internați în orfelinate.
  • Focurile de armă se aud în acea noapte pe străzile din centrul Bucureștiului, până la orele 3:00 dimineața. Atunci s-au retras spre case ultimii rezistenți.
  • Răniții și morții sunt transportați mai ales la Institutul de Medicină Legală, Spitalul de Urgență, Spitalul Colțea și secția de neurochirurgie a Spitalului Gheorghe Marinescu. Procuratura Generală și Direcția Sanitară interzic autopsierea victimelor decedate. Se dă ordin de incinerare a cadavrelor, ceea ce însă nu va mai apuca să se întâmple.
  • În acea noapte, la București, 50 de persoane au fost ucise, 462 rănite, 1.245 arestate și transportate la penitenciarul Jilava.
  • Nicolae și Elena Ceaușescu au rămas în acea noapte în dormitorul special din clădirea Comitetului Central al P.C.R., fiind informați operativ în legătură cu evoluția evenimentelor, coordonând personal represiunea.
  • Ora 1,00 – Ministrul Apărării, Vasile Milea și Iulian Vlad, Șeful Securității, îl informează pe Nicolae Ceaușescu că zona centrală a Bucureștilor a fost degajată de manifestanți. Mulțumit, acesta se duce la culcare.
  • Pînă spre zori, caldarâmul a fost spălat de sânge cu mașinile pompierilor și Salubrității.




Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Factura pandemiei: cine plătește pentru greșelile și abuzurile puterii?

Astăzi, România se află în fața unei note de plată scandaloase: 564 de milioane de euro, cerute de Pfizer într-un proces care nu este doar juridic, ci profund moral și politic. O sumă uriașă, care riscă să fie suportată nu de cei care au decis, nu de cei care au semnat, nu de cei care au greșit — ci, din nou, de cetățenii români. În depozite zăceau milioane de doze neutilizate, alte milioane au fost deja distruse, iar rata de vaccinare scădea dramatic. În aceste condiții, refuzul ministrului Alexandru Rafila de a mai prelua alte 29 de milioane de doze nu doar că a fost justificat, ci a fost un gest de responsabilitate. Iar astăzi, pentru acest gest, România este amenințată cu o sancțiune financiară colosală. Dar adevărata întrebare nu este dacă Pfizer are sau nu dreptate contractuală. Adevărata întrebare este: Cine a semnat aceste contracte absurde? Cine a comandat cantități uriașe fără evaluare realistă? Cine a transformat pandemia într-o oportunitate de îmbogățire? Despre...

România în pragul verii 2025: între ambiții strategice și tensiuni interne

București, 28 mai 2025 – Într-un climat geopolitic volatil, marcat de reluarea presiunilor militare rusești în apropierea flancului estic al NATO, România pășește în vara anului 2025 cu provocări multiple pe toate planurile: securitate, economie, stabilitate politică și încredere publică. Un nou mandat prezidențial cu mize strategice majore După amânarea alegerilor prezidențiale din 2024, pe fondul suspiciunilor de interferență externă, scrutinul din mai 2025 a oferit un nou început. Nicușor Dan, ales președinte cu un scor strâns, și-a asumat din prima zi o retorică axată pe consolidarea apărării și creșterea credibilității internaționale a României. Printre primele măsuri anunțate: majorarea bugetului pentru apărare la 5% din PIB – o decizie care plasează România printre principalii contributori NATO în regiune. În paralel, lucrările de extindere a bazei Mihail Kogălniceanu continuă, într-un efort susținut de Statele Unite și aliații europeni, care consideră România un pil...

FRAIERII DE SERVICIU

Exacerbarea ”pericolului rusesc” în paralel cu noi pași spre escaladare reprezintă motorul propagandei americane pe timp de război. Este fix ceea ce are nevoie Casa Albă pentru a solicita taxa de protecție de la europenii livizi de spaimă. O spaimă indusă de mass-media și de politicienii iresponsabili.  Sistemul este același din pandemie, unde a funcționat cu mare succes. Guvernele din Uniunea Europeană au strâns din dinți și au băgat mâna adânc în buzunare ca să plătească milioane de doze inutile. Procesul se repetă aproape identic în ce privește vânzarea de armament.  Acum virusul mortal este Putin. Iar șefa Comisiei Europene se dă de ceasul morții să ne convingă pe toți că ne paște un dezastru dacă nu ne înarmăm puternic și foarte rapid. Ca niciodată în ultimii 80 de ani. Inclusiv România a intrat în jocul murdar, criminal, cu iz mafiot. Virăm către industria militară din SUA miliarde de dolari prin încredințări directe, la prețuri imposibil de verificat. Sunt s...

Coplata la cancer – linia roșie a cinismului politic

Sunt momente în care politica își pierde complet busola morală. Propunerea de a introduce coplată pentru bolnavii de cancer nu este doar o idee tehnocrată prost gândită, ci un test de umanitate pe care inițiatorii lui îl pică fără drept de apel. Un proiect de lege depus recent de un senator POT prevede introducerea unei coplăți de 5% din valoarea serviciilor medicale decontate de CNAS pentru adulții bolnavi de cancer. Inițiativa legislativă este criticată dur de pacienți. „ În nicio țară din Uniunea Europeană nu există coplată la tratamentul oncologic ”, a transmis Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer, r elatează Hotnews.ro Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, anunţă că ” este exclus ” să fie susţinută ideea de coplată în oncologie, deoarece este un domeniu unde orice întârziere sau orice barieră poate să coste foarte mult, relatează Știrile ProTV Cancerul nu este un moft, nu este o alegere și nu este o boală a celor „neglijenți”. Este o dramă care lovește fără a...

Despre manipulare, alegeri și iluzia înțelepciunii

Dragă cititorule, Dacă te numeri printre cei care l-au votat pe Băsescu, apoi pe Iohannis, care s-au înfierbântat pentru Nicușor Dan și, ca bonus, s-au vaccinat cu entuziasm fără să pună întrebări, e timpul să-ți spun ceva ce probabil nimeni n-a avut curajul să-ți spună până acum: ai fost păcălit. De fiecare dată. Și nu, nu te jignesc. Doar îți ofer o oglindă – una pe care ai refuzat mult timp să o privești. Ai votat cu „dreptatea” și ai primit dispreț. L-ai ales pe Băsescu sperând că va fi justițiarul providențial. Ce ai primit în schimb? Un oportunist, cu rădăcini în Securitate și cu apetit pentru haos și băutură. Dar ce e cu adevărat fascinant e că nu l-ai văzut așa în timpul mandatului, ci abia după. Când era deja prea târziu. Fenomen recurent, nu? Apoi ai crezut în imaginea „nemțeanului serios”. Ai fost fermecat de liniștea lui Iohannis, confundând tăcerea cu competența. Ai votat cu gândul că „e altceva”. Ce a urmat? Avioane private, lux, indiferență și o distanțare ci...

BIG BROTHER ÎN AMERICA ARE ACUM PUTEREA DE A VĂ OPRI VEHICULUL DACĂ STABILEȘTE CĂ PARTICIPAȚI LA ORICE ACTIVITATE „ILEGALĂ”.

 "Mulți oameni consideră că o croazieră singură pe drumul deschis, este forma supremă de libertate. Ne pare rău să vă informăm că libertatea se va evapora complet în curând, dacă nu acționează Congresul American" spunea fostul congresman al Georgiei, Bob Barr, care a tras un semnal de alarmă cu privire la un articol terifiant îngropat în legislația „infrastructură” a lui Biden-McConnell, care a fost adoptată în august 2021 . Potrivit lui Barr, guvernul va avea acum puterea de a vă opri vehiculul dacă stabilește că participați la orice activitate „ilegală”. Chiar crede cineva că regimul Biden nu va abuza de această putere nou obținută? Desigur, o vor face! Mai ales dacă o astfel de putere poate viza efectiv pe cei care se opun agendei Regimului. "Mai bine nu conduceți un vehicul care consumă benzină". Regimul ar putea crede că ești un conservator și te lasă blocat în mijlocul unei autostrăzi. Iată detaliile complete de la Motorious: „Conform unui articol scris de fos...

Lumea se pregătește pentru un An Nou amuțit sub umbra Covid

   Franța detașază 100.000 de de polițiști și jandarmi pentru a contracara petrecerile si adunările; Merkel deplânge cel mai greu an; Times Square închis publicului   Milioane de oameni din întreaga lume se pregătesc pentru un Revelion inedit - cu blocaje și restricții în zeci de țări, în încercarea de a stopa răspândirea Covid-19, premergatoare acțiunii de vaccinare.  Revelionul marchează un an de când OMS a menționat pentru prima dată "despre o pneumonie misterioasă din China" identificată ulterior drept Covid-19, care a continuat în 2020, care a ucis mai mult de 1, 79 milioane de oameni și a devastat economia globală în moduri fără precedent.  Eforturile internaționale au contribuit la dezvoltarea vaccinurilor într-un timp record, fiind furnizate acum de Pfizer-BioNTech, Moderna și AstraZeneca.  Marea Britanie, - care a raportat miercuri 981 de decese, pe fondul unei creșteri legate de o noua mutație genetica a Covid - a avertizat persoanele ca...

Slovenia introduce în Constituție dreptul de a folosi numerarul – un pas surprinzător într-o lume digitală

În timp ce multe țări din Europa și din lume își propun să elimine treptat utilizarea numerarului, Slovenia face exact opusul: parlamentul sloven a demarat oficial procesul de introducere în Constituție a dreptului cetățenilor de a folosi bani cash. Această mișcare este cu atât mai interesantă cu cât în România și în multe alte state, trendul este clar orientat spre o economie fără numerar, în care plățile digitale și electronice devin norma. Autoritățile argumentează că astfel se reduc fraudele, se crește transparența și se eficientizează tranzacțiile. Totuși, există și critici care avertizează că eliminarea banilor cash poate restrânge libertățile individuale și poate crea probleme pentru persoanele care nu au acces facil la tehnologie sau servicii bancare. Prin protejarea dreptului la numerar în Constituție, Slovenia susține ideea că accesul la bani cash este o libertate fundamentală, importantă pentru incluziunea socială și pentru păstrarea controlului personal asupra p...

Ruptura frontului din Soledar marchează un punct de cotitură decisiv în războiul din Ucraina

Apare o întrebare: Occidentul colectiv va face un pas înainte în angajamentul său de a sprijini Ucraina sau va accepta capitalurea?  Pe plan operațional, ruptura frontului de la Soledar marchează un punct de cotitură considerabil în operațiunile militare. Într-adevăr, după luni de război de uzură metodică, descoperirea tactică de la Soledar plasează Rusia în poziția de a se angaja în ofensiva decisivă. În acest sens, numirea șefului de stat major al armatei ruse, generalul Gerasimov, în funcția de șef al operațiunii și cea a generalului Surovikin în funcția de șef al operațiunilor aeriene, în timp ce rezervele rusești sunt acum pregătite de luptă, prefigurează o schimbare majoră în Strategia militară rusă și, eventual, o victorie rapidă a Rusiei la sol cu mult înainte ca tancurile grele promise să ajungă pe linia frontului. Pentru Statele Unite urmate de câinii lor din Europa, a fost vorba până acum de a susține cât mai mult efortul regimului de la Kiev în ved...

ARMATA ATI. CUM AU REUȘIT RAED ARAFAT SĂ ÎȘI FORMEZE OAMENII, SĂ ÎȘI FACĂ PROPRIUL PROTOCOL COVID, CUM I-AU OMORÂT PE OAMENI ȘI CUM ȘI-AU ASCUNS URMELE.

Dacă privim în urmă, la perioada pandemică cauzată de virusul "scăpat" din laborator, observăm că mulți dintre semenii noștri și aici vorbim de zeci de mii de oameni, nu mai sunt printre noi datorită unui protocol din sistemul medical ce funcționa la vremea aceea. Vorbim de anul 2021. Vorbim de COVID19. Vă prezentăm, Marturia prof. dr. Gabriel Lupan din 14 octombrie 2021. Ne-am rezervat dreptul de edita această mărturie în spiritul unei mai bune înțelegeri și de a expune mai pe înțelesul oamenilor, ce a fost atunci. Postare preluată de la Daniel Vla – Ortodoxie, Țară, Românism "La ora actuala suntem sub asediul Fortelor Speciale ATI la comanda "generalului" Arafat! Asediul asta a fost pregătit așa cum trebuie sa faci când pregătești un asediu, din timp. Ai nevoie de personal specializat și de tehnică medicală sau cum se spune tehnică militară sau tehnică de luptă! Împotriva unei infecții respiratorii???? Sunt 20 ani de când auzim numai de „Centrul de formare SM...